II. Etapa obnovy strechy

Názov projektu: "II. Etapa - Obnova strechy Okolicsányiho kaštieľa  v Brzotíne"                                Link na zverejnenie v CRZ: https://www.crz.gov.sk/zmluva/8377774/

Zmluva o poskytnutí dotácie č.: MK-6599/2022-180

Zmluvné strany: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Obec Brzotín

Miesto realizácie projektu: Brzotín, Máriássyho námestie č. 52 (par. č. 360)

Celkové výdavky projektu v 2. etape: 49.864,26 € (Poskytnutie dotácie z MK SR vo výške: 45 000,00 €)

Zverejnenie publicity projektu  (Typ: PDF dokument, Velkosť: 199.59 kB)

Zámery a ciele projektu:

Cieľom projektu je zrealizovať obnovu strechy, ktorá bude mať za následok naštartovanie procesov jej komplexnej obnovy.

Zámerom projektu je navrhovaná obnova strechy NKP - kaštieľa, zapísanom n Ústrednom zozname pamiatkového fondu v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok pod číslom 479/1 ako solitér, ktorá je vo veľmi zlom priam život ohrozujúcom stavebno-technickom stave. Je nevyhnutné overiť stav krovu, nahradiť zahnité a poškodené prvky identickými kópiami a ošetriť ho impregnačným náterom. Súčasnú krytinu z dreveného šindľa je potrebné nahradiť ľahkou plechovou krytinou. Navrhovaná obnova rešpektuje všetky regulatívy územného plánu ako aj požiadavky Krajského pamiatkového úradu. Výsledkom predkladanej žiadosti bude upravená strecha kaštieľa.

Krátka anotácia:

Cieľom projektu obnovy strechy Okolicsányiho kaštieľa v Brzotíne je pokračovať v komplexnej obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá dnes chátra a uchovať tak kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie. Zlepšením stavebno-technického stavu NKP dôjde k jej revitalizácii, ktorá bude mať za následok nákrasť záujmu o túto národnú kultúrnu pamiatku z radov obyvateľov obce i jej návštevníkov. Navrhované stavebné úpravy prispejú k odstráneniu porúch technického stavu objektu NKP ponúkajúceho priestory pre budúce muzeálne expozície či kultúrno-spoločenské podujatia. Celospoločenský prínos takejto obnovy sa prejaví v zachovaní historickej hodnoty NKP, estetizácii obce a v neposlednom rad v rozvoji cestovného ruchu obce a priľahlého okolia, keďže NKP svojou históriou výrazným spôsobom odkazuje na pamiatkové hodnoty v urbanistickokrajinnom, architektonickom i remeselníckom význame.

Dnes je sobota, 27.4.2024, 19:20:45